sobota, 18 kwietnia 2015

Pomocna dłoń, czyli jak stworzyć strony na blogu.

Od dłuższego czasu chciałam dokonać porządków na blogu i średnio mi to wychodziło. Problem polegał na tym, że dochodziłam do tzw. muru, gdzie kończyła się moja wiedza. Dlatego postanowiłam skorzystać z rad innych blogerów. Największą pomocą wykazała się Lidia (prowadzi bloga retro-moderna.blogspot.com), która krok po kroku wyjaśniła mi jak powinnam postapić i gdzie szukać podpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Tym sposobem zaczęłam wprowadzać zmiany- jestem dopiero na starcie, ale pomyślałam, że podziele się z Wami moimi osiągnięciami, być może ktoś też szuka rady w tym zakresie :)

1. Co to są strony i czym się różnią od postów?
Na te pytania odpowiedź znalazłam m.in. u pomocnika blogera, który wyjaśnił w sposób bardzo obrazowy te różnice.
Po pierwsze: posty zamieszczane na stronie głównej powodują częste zmiany, zatem odszukanie postu może przysporzyć nam pewnych trudności, pomocne może być ich odszukanie za pomocą daty przypisanej do danego posta. Strony mają statyczną postać, co oznacza  z założenia, że nie będziemy dokonywali tam ciągłych zmian, a jedynie ukierunkowywali czytelnika na określony rodzaj informacji do przekazania ( segregowanie informacji).
Po drugie: posty moga posiadać przypisane do nich etykiety. Strony nie posiadają etykiet, ponieważ to do stron są zazwyczaj przypisane etykiety posta.
Po trzecie: posta możemy napisac o dowolnej porze, a w ustawieniach ustalić datę i godzinę dokładnej publikacji. Strony nie mają takiej możliwości, wszystkie zmiany realizujemy w danej chwili.
Po czwarte: posty są eksportowane podczas exportowania bloga np. na inną platformę. Strony nalezy przenieść ręcznie.
Po piąte: kopie zapasowe bloga nie zawierają kopii stron.
Dodatkowo należy wiedzieć, że strony nie mają archiwum, więc jeśli coś zostanie wykasowane to czytelnik nie będzie miał do tego wglądu.
Możemy utworzyć max.20 stron do bloga.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, zajrzyj do pomocnika blogera.2. Jak stworzyć spersonalizowane zakładki/ strony?
Tutaj pomogła mi Lidia, podsyłając link do bloga z przejrzystą instrukcją vademecumblogera
Stronę zakładamy w swoim panelu administracyjnym (Projekt), klikając Nowa strona. Kolejno uaktywniamy gadżet, aby nasza strona stała się widoczna klikając Układ- po prawej stronie klikamy Dodaj gadżet i wyszukujemy potrzebnego, czyli: Strony. To my decydujemy gdzie umieścimy strony- czy będzie to np. nagłówek pod tytułem bloga, czy np, kolumna z prawej bądź lewej strony.


Wybieramy również jakie strony mają być widoczne oraz ustalamy ich kolejność, klikając Układ i potem edycja Strony. W moim przypadku oprócz Strony Głównej założoną mam również stronę Kulinarne ( docelowo będzie ich więcej).


Jeśli chcecie wiedzieć więcej na temat personalizacji Stron, to zapraszam na bloga vademecumblogera

3. Jak dodać etykiety do widgetu Strony?
Teraz dochodzimy do sedna sprawy, mianowice, jak poprzednie kroki wydały się dość proste, tak nie potrafiłam poradzić sobie z segregacją informacji, aby wyświetlały się one pod właściwą stroną. Pomógł mi blog designspilatanna.blogspot.com, gdzie dowiedziałam się jak istotne są etykiety w publikowanych Postach. Należy dodać etykietę do każdego posta, który chcielibyśmy umieścić na danej Stronie np. w moim przypadku jeśli podiadam Stronę Kulinarnie, to w poście o tej tematyce dodaję etykietę "kulinarne". Należy zaznaczyć, że każda etykieta w poście ma swój link, w którym istotne są charakterystyczne cechy nazwy takie jak:
http://NAZWA BLOGA.blogspot.com/search/label/NAZWA ETYKIETY
Możemy zatem postąpić jak radzi nam krok po kroku autorka bloga designspilatanna.blogspot.com


lub po aktywacji gadżetu Strony we wcześniejszych krokach przejść do konfiguracji nowej Strony zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Wchodzimy w Układ, kolejno wklikamy edycję Strony. W moim przypadku postanowiłam założyć Stronę Kulinarne, zatem kliknęłam Dodaj link zewnętrzny, po czym pojawiło się okienko Nowa strona > Adres internetowy


Po wpisaniu Tytułu strony (w moim przypadku Kulinarne) należało podać Adres internetowy zgodnie z wcześniejszym kluczem, przypomnę http://NAZWA BLOGA.blogspot.com/search/label/NAZWA ETYKIETY (w moim przypadku: modagiovanna.blogspot.com/search/label/kulinarne).
Tym oto sposobem wszystkie Posty oznaczone etykietą kulinarne będą wyświetlać się na Stronie Kulinarne.
Warto dodać, że Tytuł Strony nie musi być taki sam jak nazwa etykiety, ponieważ to my decydujemy jakiej nazwy etykiety umieścimy w danej Stronie np. tytuł strony może być LAS, a jako nazwę etykiety podajemy DRZEWO.
Jeśli chcielibyście wiedzieć więcej to zaglądnijcie tutaj.


Mam nadzieję, że napisany post będzie Wam pomocny i nie namieszałam zbytnio ;)
Dziękuję serdecznie za okazaną pomoc- Lidio jesteś wyjątkowo serdeczną osobą :-* i życzę Wam sukcesów podczas okiełznywania tajników bloga :)

4 komentarze:

 1. fajnie to wszystko opisałaś, ale muszę tu jeszcze wrócić i wszystko spokojnie jeszcze raz przeczytać, dziś jest już baaaardzo późno ;)

  http://lamodalena.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Angelika Wojtuś19 kwietnia 2015 08:37

  Bardzo ciekawy wpis. Myślę, że nie jednemu początkującemu blogerowi się przyda !
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny post, mi się bardzo przydał, już od jakiegoś czasu chciałam dodać Strony, ale nie wiedziałam jak. Właśnie dzięki Tobie mi się udało :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Asiu cos sie chyba u Ciebie generalnie zmienilo.. np. komentarze, prawda? turtorial pomocny i pewnie przyda sie niejednej osobie :) ja swego czasu placilam zeby miec na blogu to co mam... no coz. troche z braku czasu troche z obawy ze nie wyjdzie jak bym chiala... ale dla chcacego nic trudnego :D buziak :*

  OdpowiedzUsuń

Komentuj zgodnie z kulturą blogową- szanuję Twoje zdanie, ale wszystkie obraźliwe komentarze będą usuwane.