piątek, 23 stycznia 2015

Leczenie zimnem- grota śnieżna, jaskinia lodowa.

Kolejny odcinek darów natury ;), poprzedni tutaj.
Dzisiaj opowiem Wam o grotach lub jaskiniach lodowych/ śnieżnych. Stały się one dość popularne na zachodzie, w Polsce pojawiły się dość niedawno w ośrodkach spa. Najczęściej korzystają z nich osoby, które doceniaja walory lecznicze sauny ( o nich napiszę w kolejnym odcinku), czyli najpierw sauna, a potem jaskinia lodowa.


Czym się różnią owe groty lodowa od śnieżnej?
Przede wszystkim nazewnictwem, chociaż pojęcia bywają- niestety- używane zamiennie to kluczowa różnica polega na temperaturach, jakie panują w poszczególnych jaskiniach. Wbrew pozorom w jaskini lodowej jest zdecydowanie cieplej, ponieważ temp. waha się od ok. 0 st. C do -5 st. C. Jaskinia śnieżna natomiast to temperatury nawet do -15 st. C. Sądzę, że na początek dla niewtajemniczonych w takie doznania ciała, warto zacząć przygodę od groty lodowej (tam, gdzie cieplej), a dopiero potem zaznać ekstremalnego szoku termicznego.


Dzięki zastosowaniu na wygrzane w saunie ciało zimna dochodzi do pobudzenia naszego krążenia, lepszego ukrwienia, a także uaktywnienia obronnego organizmu- zahartowania. Działanie niskiej temperatury wpływa dobroczynnie na nasze organy wewnętrzne, pobudzając je do pracy, a przez to zwiększa się przemiana materii, a także obserwuje się wzrost hormonów, w tym szczęścia :)


Stosowanie zimna w utrzymaniu zdrowia i leczeniu chorób znane było od tysięcy lat. Hipotermię dla zmniejszenia bólu, krwawienia i obrzęków zalecał już Hipokrates. Za czasów wojen napoleońskich chirurdzy stosowali leczniczo zimno, aby kończyny rannych żołnierzy uprzednio schłodzone śniegiem lub lodem mogły być amputowane przy minimalnym bólu i krwawieniu. (źródło: www.pum.edu.pl). O zabiegach krioterapii stosowanych miejscowo napiszę w przyszłości, ale teraz wróćmy do stosowania niskich temperatur w sposób ogólny, czyli do tematu :)


Jak powinniśmy zachowywać się w grocie śnieżnej lub lodowej? Przede wszystkim nasze ciało nie powinno byc narażone na wyziębienie z tzw. marszu, należy dobrze się do tego przygotować poprzez skorzystanie z sauny lub wczesniejszą rozgrzewkę, aby pobudzić krążenie. Nie jest również wskazane leżakowanie w grocie, chociaż znajdują się tam leżaki- te jednak możemy wykorzystać w formie relaksacyjnej ale pod warunkiem, że okryjemy swoje ciało kocem. Śnieg czy lód w takich grotach powstają z krystalicznie czystej wody, zatem możemy swobodnie oddychać i oczyszczać nasz organizm z toksyn, poprawia się również wydolność oddechowa.


Przebywanie w jaskini powinniśmy dostosowac do indywidualnych potrzeb, uważam jednak że kwadrans jest wystarczającym czasem leczniczego działania zimna. Dodam tylko, że większośc sportowców ceni sobie możliwość korzystania z groty śnieżnej przebywając na rekonwalescencji w ośrodkach spa. Sądzę, że jest to też świetny sposób na rozrywkę dla dzieci- szczególnie latem lub zimy bez śniegu :)

Ps. zdjęcia pochodzą z ogólnodostępnych stron internetowych promujących groty śnieżne/lodowe.

5 komentarzy:

 1. Leczenie zimnem, krioterapia pomaga w wielu chorobach. Ja akurat nie lubię zimna, śniegu, ale jeśli np. miało by mi to pomóc w jakimś schorzeniu to oczywiście zdecydowałabym się. Ale tak dla samej zabawy, czy żeby zobaczyć jak to jest to nie. ;p

  OdpowiedzUsuń
 2. -15 stopni aaaaaaaa nie wiem czy bym się odważyła, ale jak to się mówi, tylko krowa nie zmienia zdania :P hehe
  Tak czy siak, wyglądają fanastycznie te groty, te wcześniejszego postu również robiły wrażenie :D
  A jeśli chodzi o wyprzedaże.... to detoks kochana, detoks- tak jak ja! Powiem szczerze, że wcale jakoś źle czy przykro z tego powodu mi nie jest :)
  Pozdrowionka :)
  Daria

  OdpowiedzUsuń
 3. O nie, to ja już wole spacer zimową porą ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam. Czy do groty śnieżnej można wchodzić od razu po saunie kiedy ciało jest całe spocone? Jest to bezpieczne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co zaobserwowałam, to najczęściej po saunie korzysta się z takiej groty. Takie leczenie ciepłem, a potem zimnem w ramach hartowania organizmu. Trudno ocenić mi czy są jakieś przeciwskazania do takiego postępowania, ale zdrowy rozsądek w tej kwestii jest najważniejszy. Z pewnością dzięki takiemu działaniu u osoby dorosłej bez przeciwwskazań poprawia się krążenie i odporność organizmu, dzieci nie powinny korzystać z takiej formy. Pozdrawiam

   Usuń

Komentuj zgodnie z kulturą blogową- szanuję Twoje zdanie, ale wszystkie obraźliwe komentarze będą usuwane.